тип пнятие Flashcards
потестативни права
Потестативни идва от potestas (възможност) или това са права-възможности. Характерно за потестативните права е, че те дават възможност на едно лице по своя воля едностранно да предизвиква изменения в правната сфера на едно друго лице или група от лица. Тези права обаче не дават възможност на носителя им да въздейства върху една вещ, нито пък да изисква действие или бездействие от друго лице. Потестативното право дава право да се породи един нов тип правоотношение, да го измени, да го прекрати или да го погаси. Напр., когато едно лице (купувач) не изпълни задължението си да плати цената, продавачът има правото, на основание 87 ЗЗД, да прекрати договора. те са непритезателни.
Притезанието, претенцията и правото на иск. - РУСЧЕВ
Съществува изолирано становище, според което под притезание не трябва да се разбира възможността изпълнението на субективното право да стане принудително, а възможността изпълнението на правното задължение да бъде поискано от насрещната страна, която да го изпълни доброволно (проф. Русчев).
Притезанието, претенцията и правото на иск. - СТАЛЕВ
Процесуалистите (напр. проф. Ж. Сталев) смятат, че възможността на субективното право да бъде принудително защитено със средствата на държавната принуда не е елемент от средствата за защита на субективното право. То е елемент от гражданскопроцесуални отношения, а не от материални граждански правоотношения.
Деление на субективните права на притезателни и непритезателни.
Първото основно деление на субективните права е на притезателни и непритезателни. Притезателни са тези субективни права, за чието упражняване е необходимо действието (бездействието) на лице, различно от техния титуляр. Типични притезателни права са вземанията. Вземането е относително облигационно право на правоимащия (кредитора) да иска от задълженото лице, което наричаме длъжник, осъществяването на определен облигационен резултат. Правото е относително, защото задълженото лице е конкретно определено. Възможно е обаче вземането да бъде удовлетворено без длъжникът да прави каквото и да било – задълженията за заместими престации (задължения, които не са свързани с личността на длъжника).
За непритезателните (преобразуващите) права е характерно това, че не е нужно поведение на лице, различно от това на титуляра. Първата група непритезателни права са потестативните. Втората група непритезателни права е представителната власт.