Психологія сімейних взаємин Flashcards
Дошлюбний період
Життя людини від народження до одруження.
Пошук партнера
Формування шлюбної пари починається з пошуку партнера. Цей процес включає в себе ознайомлення, взаємну симпатію та вибудовування початкових взаємин. Важливими факторами є спільні інтереси, цінності та погляди на життя.
Перший етап пошуку партнера
Романтичний період “закоханості”, коли партнери схильні ідеалізувати один одного. В цей час панує пристрасть, емоційність та бажання бути разом. Проте важливо пам’ятати, що цей період не триває вічно.
Внутрішні фактори вибору шлюбного партнера
- батьківський сценарій
- перші дитячі враження
- пубертатний еротичний імпринтинг
- генетичні ознаки
Батьківський сценарій
Вибирати собі подружнього партнера, схожого на батька/матір або ж протилежного їм. Сценарій подружньої пари батьків впливає не лише на дошлюбні критерії вибору, а й поведінку під час передшлюбного періоду і в шлюбі, ставлення до чоловіка (дружини), тривалість шлюбу, кількість шлюбів тощо.
Дитячі враження
Дитячі враження, що втілюються у перших навичках спілкування, симпатіях, які переживаються у дитячому садочку, школі тощо. Дуже приваблюють люди, схожі на перших нерозлучних друзів, навіть якщо зараз важко пригадати їх особистість. Головне – з такими людьми був позитивний досвід спілкування у дитинстві, і припускається, що і з новим знайомим все складеться так само вдало.
Стадії вибору шлюбного партнера за Мурштейном
- стимульна — оцінка зовнішності, розуму та адекватності поведінки під час знайомства.
- ціннісна — аналіз інтересів,
цінностей під час розгортання стосунків. - рольова — з’ясування рольової
сумісності при спільному проживанні.
Етапи та критерії вибору шлюбного партнера за Рейсом
- встановлення взаємозв’язку —легкість спілкування, комфорт взаємодії.
- саморозкриття — довіра, щирість
- формування взаємної залежності — почуття взаємної необхідності
- реалізація основних потреб — кохання, стимуляція амбіцій
Теорія динаміки вибору шлюбного партнера за Адамсом
- первинний потяг — зовнішні особливості людини, такі як фізична привабливість, товариськість, врівноваженість і загальні інтереси.
- зміцнення стосунків — стосунки, що зав’язалися, зміцнюються завдяки реакціям оточуючих, отриманню статусу пари, почуттям затишку і спокою в присутності один одного.
- стадія взаємних зобов’ язень і інтимності — вивчають погляди і цінності один одного.
- одруження
Передшлюбний період
Завершальний етап дошлюбного періоду, впродовж якого відбувається вибір подружнього партнера та підготовка до одруження.
Передшлюбне знайомство та передшлюбне залицяння.
Під час передшлюбного залицяння людина шляхом самопрезентації прагне створити якомога краще враження про себе у очах потенційного партнера та схилити його до шлюбу. Водночас продовжується вивчення якостей потенційного подружнього партнера, наслідком якого є підтвердження власного наміру одружитись чи згортання стосунків.
Гендерні відмінності у шлюбних очікуваннях
Чоловіки більше стурбовані такими рисами, які прямо або побічно свідчать про репродуктивні можливості жінок — молодість, приваблива зовнішність. Жінки ж більше зацікавлені в матеріальних можливостях чоловіка, його здатності мати сім’ю і виховувати дітей.
Функції передшлюбного періоду
- накопичення сумісних вражень, поглядів
- проєктування спільного життя
- перевірка ухваленого рішення
Психологічні завдання передшлюбного періоду
- здійснення інформаційного обміну
- заміна емоційного образу обранця на реалістичний
- рефлексія шлюбних мотивів, відносин і почуттів
Передшлюбний інформаційний обмін
Базується на взаємній довірі та саморозкритті, передбачає з’ясування деталей біографії, стану здоров’я, в тому числі й репродуктивного, ціннісних орієнтацій, життєвих планів, рольових очікувань.