Общо учение за гражданското правоотношение Flashcards
Определение за гражданско правоотношение:
Възникнала въз основа на правните норми от един юридически факт връзка между равнопоставени правни субекти (физ лица, организации, държавата), която се състои от субективни права и правни задължения.
Колко страни има в едно правоотношение?
2- едната е на носителят на субективното право, а другата на носителят на правното задължение.
Какво е субективно право?
За да има субективно право, то трябва да отговаря на 3 белега:
1) То в възможност, която възниква въз основа на закона от определен юридически факт
2) Гарантирана от обективното право възможност носителят да получи 3) определено имуществено или неимуществени благо.
Гражданскоправно задължение:
Породена от конкретен юридически факт въз основа на закона обвързаност на задълженото лице спрямо носителя на субективното право да съдейства за осъществяване на определено полезно за правоимащия благо или да търпи настъпването на промяна, която засяга неговата правна сфера.
Притезание
Състоянието на субективното право, при което то става годно за принудително осъществяване чрез помощта на държавната принуда, се нарича притезание.
Разлика между субективно право и притезание:
Разликата е, че субективното право в своето съдържание има латентна възможност за намеса от страна на държавата във връзка с принудителното осъществяване на дължимото.Обаче моментът, в който субективното право бъде нарушено и тогава, когато има реална възможност за принудителното му осъществяване, говорим за притезание.
Видове субективни права:
Притезателни и непритезателни; прости и сложни, лични (неимуществени) и имуществени, прехвърлими и непрехвърлими
Притезателни субективни права:
Притезателни субективни права са тези, при които носителят е длъжен да осъществи или спазва продължително време дължимото поведение. Те могат да са относителни (да се отнасят до определен кръг лица) или абсолютни (отнасят се към всички).
Непритезателни субективни права:
Уредени и гарантирани от закона възможности носителят им едностранно да въздейства върху чужда правна сфера, като предизвика пораждане, изменение, погасяване или прекратяване на субективни права.
Прости субективни права
При простите субективни права носителят може да извършва един вид действие и поради това има едно правомощие.
Сложни субективни права
При тях носителят може да извършва повече от един вид действие.
Имуществени субективни права, видове
При тях се реализира някаква имуществена облага- нещо което има икономическа стойности гражданския оборот и се поддава на парична оценка. Имуществените права са прехвърлими и наследими, например- вещните права, наследствените. Човек може да се откаже от тях или могат да се отчуждят с властнически акт или да се откажеш от тях.
Неимуществени субективни права
Не е възможно да се реализира имуществена облага- задоволяват се само неимуществени интереси. Неимуществени права са правото на живот, свобода, здраве и др. Те са непрехвърлими
Прехвърлими и непрехвърлими субективни права
Критерий е дали могат или не могат да сменят своя носител- както по негова воля, така и въз основа на властнически актове. Прехвърлимите могат да бъдат наследявани по закон или завещание. Непрехвърлимите не могат да сменят носителя си.
Главни и акцесорни субективни права:
Главните не се намират в зависимост от други субективни права, докато акцесорните са свързани относно възникваното си, съдържанието и правния режим с други самостоятелни права.