Ненаситени въглеводороди - Алкени Flashcards
Обща характеристика на Алкени
Алкени са ненаситени въглеводороди - химични съединения съдържащи само въглерод и водород, в молекулите на които, два от въглеродните атоми са свързани с двойна връзка помежду си.
Обща формула на Алкените
CnH2n C=C връзка
Хомоложен ред, хомолози
Хомоложен ред - Ред от органични съединения с еднакъв качествен състав, чиито молекули се различават помежду си с една или няколко двувалентни метиленови групи (СН2), които имат сходен молекулен строеж и химични свойства.
Хомолози са отделните членове на реда
Хомоложен ред на алкени
C2H4 Етен
С3Н6 Пропен
С4Н8 Бутен
С5Н10 Пентен
С6Н12 Хексен
С7Н14 Хептен
С8Н16 Октен
С9Н18 Нонен
С10Н20 Декен
Наименование на алкени
Наименованието на алкени в права верига става в следните стъпки:
1. За корен служи числителното бройно име
2. Добавяме наставката -ен накрая
При разклонена верига:
1. За главна верига се избира най-дългата въглеродна верига, съдържаща двойната връзка
2. С атомите във веригата се номерират като се започва от този, който е най-близо до двойната връзка
3. Отделните части на наименованието се подреждат така:
а) С арабски цифри се посочват номерата на С атоми в главната верига, при които има разклонения
б) Следват названията на алкиловите групи по азбучен ред, а ако има няколко еднакви се означават с представки в зависимост от броя им ди-, три-, тетра-, пента- и тн.
в) Пред наименованието на алкена, които съответва на главната верига се посочва с цифра до кой С атом е най-близо двойната връзка.
г) Следва наименованието на въглеводорода с права верига, който съотвества на главната С верига на разглеждания алкен.
Изомерия
Изомери са съединения с еднакъв качествен, количествен състав, еднаква молекулна маса и молекулна формула, но различни свойства, а явлението е изомерия.
1 Видове изомерия, проявени от алкените
Структурна(Конституционна) изомерия - Изомерия, която се дължи на различие в химичния строеж на молекулите.
При алкените се проявяват всички видове структурна изомерия (Верижна, позиционна, функционална)
Верижна изомерия - Изомерите се различават по последователността на свързване на С-атоми във въглеродната верига, тоест по вида на въглеродната верига. Имат сходни хим. свойства и различни физ. свойства.
Позиционна - Изомерите се различават по мястото, позицията на сложната връзка или на атоми и атомни групи в една и съща въглеродна верига. Сходни хим. свойства, но различни физични и биологични свойства.
Функционална- Определя се от различни функционални групи имат различни физични и химични свойства. (Алекни и циклоалкени)
2 Видове изомерия, проявена от алкените
Пространствена(Стереоизомерия) изомерия - При нея изомерите имат еднакъв качествен, количествен състав и молекулен строеж, но различно пространствено разположение.
Геометрична (Цис-транс) изомерия - Тя най-често се дължи на различия в пространственото разположение на различните заместители спрямо равнината на симетрия.
Физични свойства
По физични свойства алкените си приличат с алканите. Най-нисшите представители са газове, по-висшите са течности, а най-висшите са твърди вещества. Те са практически неразтворими във вода, но са разтворими в органични разтворители- етер, етанол и др.
Строеж на алкени
Трите хибридни орбитали се намират в една равнина под вгол 120° една спрямо друга. Дължината на двойната връзка е 0.134 nm или тя е с 0.20 пт по-къса от простата единична връзка между два въглеродни атома. Двойната връзка е почти два пьти по-здрава от простата. Казваме „почти”, защото пи-врьката е по-слаба от сигма-връзката.
Строеж на алкени
В молекулите на алкените има два вида химично свързване - с прости сигма връзки (о) или с една сложна
двойна химична врьзка (пи+сигма). Въглеродните атоми
свързани само с прости врьзки са в sp3-хибридно състояние. Двата въглеродни атома участващи в
двойната врька са в sp2-хибридно състояние. Всеки от тях има по 3 равностойни хибридни атомни орбитали и по една неизменена р-атомна орбитала. Неизменените р-АО
се припокриват странично, под и над равнината на сигма-връзката и образуват пи-връзката показана на долната схема с виолетов цвят.