наказателно право Flashcards
да уча
Кои принципи за действие по място на НЗ познавате?
Териториален, личен, реален и универсален.
Съотношение между субект и наказателноотговорно лице?
Субект на престъплението е по-общото понятие и то изразява принципната възможност на едно лице да извърши престъпление и да понесе НО. НОЛ притежава качествата на субект на престъпление и е извършило престъпление.
Съотношение между вменяемост и вина?
Вменяемостта е способността на лицето да разбира и ръководи действията си и е предпоставка, за вината и наказателната отговорност.
Медицински критерии за невменяемост
най-тежък – идиотия, по-лек – имбецилност, най-лек – дебилност (при дебилността е възможно в изключителни случаи да се вмени вина т.е. да има елементарна преценка относно свойствата и значението на дадено действие)
Психиатричен критерий
продължително и краткотрайно разстройство на съзнанието.
Съотношение между обществена опасност и противоправност
обществената опасност е обективно и неюридическо качество на престъплението, изразява се в застрашаване или увреждане. Противоправността е обективно юридическо качество, изразяващо противоречие с ПН.
Съотношение между неизбежна отбрана и крайна необходимост?
И в двата случая се касае за спасяване на частни или публични интереси, но при крайната необходимост няма нападение, а опасност, която може да се изразява в пожар, например.
Съотношение между противоправност и наказуемост?
Наказуемостта е юридическо свойство и възниква при неспазване на правна норма. Противоправността не винаги е наказуемо. Наказуемостта се изключва при уплаха и смущение, доброволен отказ от приготоволение и съучастие; непредпазливо причиняване на смърт и т.н.
Обстоятелства, изключващи вината
Фактическа грешка (само за умисъл и самонадеяност), случайно деяние, изпълнение на неправомерна заповед.
Съпоставка между пряк и евентуален умисъл?
При прекия лицето пряко цели настъпването на общественоопасните последици, докато при евентуалнитя той допуска тяхното възникване.
Съотношение между небрежност и случайно деяние?
При небрежността лицето осъществява виновно деяние, а случайното деяние не може да бъде престъпно. Освен това при случайното деяние има обективна или субективна (законът не задължава субектът да ги знае) невъзможност да се предвидят общественоопасните последици.
Кога фактическата грешка е основание за изключване на вината?
Когато грешката е относно фактически обстоятелства от състава на престъплението. Не знае, че вщета не е негова, а е чужда.
Съотношение между двуактно и съставно престъпление?
Съставно е това престъпление , което включва в себе си състава на две престъпления, но е въздинато от законодателя като отделно престъпление (грабеж) Двуактното се състои от два или повече акта, но всеки от актовете само по себе си не е престъпление или е друго престъпление.
Съотношение между продължавано и продължено престъпление?
При продълженото има едно деяние, а при продължаваното – поне две. Продълженото изразява състояние, а продължаваното – не
Съотношение между продължаваното и реалната еднородна съвкупност?
Между престъпленията при реална еднородна съвупност няма връзка и съответно има две или повече престъплениея, за разлика от продължаваното престъпление. При продължаваното престъпление проявите са извършени през непродължителен период от време, докато при продълженето състоянието е трайно.