Дефиниции Flashcards
Алфа
Количествена характеристика за силата на електролита. Изразава се чрез отношение на броя йони към броя на целите молекули.
Кд
Количествена характеристика за дисоциацията на слаби или средни електролити като равновесни процеци. Тя се изразява като отношение между произведението на концентрацията на дисоцираните йони към концентрацията на цели молекули.
Степен на окисление
Условно понятие,съвпадащо със заряда на атомите в съединение с ковалентна полярна връзка ако се разглеждат като йони. За определянето на степени на окисление се използват правила.
Валентност
Свойство на атомите на даден химичен елемент да се свързва с точно определен брой други атоми. Винаги е цяло положително число и се записва като горен десен индекс в химичната формула. Според строежа на атома,валентността съвпада с броя на валентните електрони от последния електронен слой,с който участва в образуването на химична връзка. Тя бива постоянна и променлива. Променливата се определя от възможността на някои атоми да преминават във възбудено състояние,при което увеличава броя валентни електрони.
Електролиза
Окислително редукционен процес под действие на електричен ток. Електро химичната система се състои от положително зареден електрод-анод и отрицателно зареден-катод. На катода се извършва катодна редукция и се отелектризира по-силният окислител според РОАМ,на анода се извършва анодно окисление и се отелектризира по-силният редуктор според РОАА.
Замръзване на течност
Една течност замръзва когато парното налягане се изравни с налягането на твърдата фаза. Всеки един разтвор замръзва при по-ниска температура от своя разтворител. Понижението на температурата на замръзване се дава със закона на Раул,който гласи,че понижението на температурата на замръзване на разтвора е правопропорционално на молалната концентрация на разтвореното вещество.
> Tз
Понижението на температурата на замръзване на разтвора спрямо темп. на замръзване на разтворителя.
К
Криоскопска константа,която зависи само от природата на разтворителя
i
Изотоничен коефициент,определя броя на йоните от 1мол електролит.
Принцип на Льо Шателие Браун
Ако върху една равновесна система се окаже външно въздействие,в нея настъпват такива промени,с цел да се намали външното въздействие. Според принципа,при повишаване на температурата равновесието се измества по посока на ендотермичната реакция. При увеличаване на кое да е изходно вещество равновесието се измества по посока на правата реакция. При увеличаване на продукта се измества по посока на обратната реакция. Налягането е фактор за системи,в които има промяна в моловете газ.
Йонно произведение на водата
Произведението от равновесните концентрации на водородните и хидроксидните йони и е постоянна величина за дадена температура.
рН
Количествена характеристика,определяща характера на водния разтвор. Тя се изразява чрез концентрацията на водородните йони.
pH=-lg c(H+)
Ор. действе на алкилови групи
Мястото на новопостъпващия електрофилен заместител се определя от влиянието на метиловата група върху електронната плътност на ароматното ядро. Индукционния и мезомерния ефект са положителни. Сигма-Пи свръхспрежението е слабо ефективно. Метиловата група е електронен донор,увеличава електронната плътност на орто и пара местата в бензеновото ядро. Реакционната способност на ароматното ядро се увеличава. Метиловите групи активират слабо системата и реакциите протичат с катализатор.
Ор. действе на хидроксилни и амино групи
Мястото на новопостъпващия електрофилен заместител се определя от влиянието на хидроксилната/амино група върху електронната плътност на ароматното ядро. Групите имат положителен мезомерен и отрицателен индукционен ефект. Преобладаващото влияние на +М ефект води до силно активиране на бензеновото ядро. Електронната плътност се увеличава на о- и р- местата вследствие на р-п спрежението. Групите са електронни донори
Ор. действе на халогенни групи
Мястото на новопостъпващия електрофилен заместител се определя от влиянието на халогенната група върху електронната плътност на ароматното ядро. Групата има положителен мезомерен и отрицателен индукционен ефект. -I ефект дезактивира бензеновото ядро. Всички въглеродни атоми са заредени частично положително. Постъпващия заместител се ориентира на о- и р- местата. Елементите слабо дезактивират ароматната система.