Абревиации Flashcards
химия
Получаване на АЛКАНИ
COCOCCOOH ФеКрAlNa ХиРи
Химични свойства на АЛКАНИ
ХаНС КрОДеЦи
Халогенопроизводни на АЛКАНИ
Ами Фи Хи Вю Фр Ет Алц Na
КЕЦ
ФОГ
Получаване на АЛКЕНИ
KOH Zn Де Де Хи Кре
Химични свойства на АЛКЕНИ
ХаХиХиХи Ц О П Ал
Получаване на АЛКИНИ
CaCC Де Ме Вю KOH
Химични свойства на АЛКИНИ
ХаХиХиХи Ц О П Na Р
Получаване на БЕНЗЕН
Три Де Ко Ри
Химични свойства на БЕНЗЕН
АлO Ха Ни Су Хи Ац
Получаване на ХОМОЛОЗИ НА БЕНЗЕН
Ко Де Ал Вю Фри
Химични свойства на ХОМОЛОЗИ НА БЕНЗЕН
Су Хи Го П Ни О Ха
Получаване на ЕТАНОЛ
ВъХи
Получаване на МЕТАНОЛ
COMe
Получаване на АЛКАНОЛИ
ХаХиХи NaКеАл
Получаване на многовалентни АЛКОХОЛИ
ХиХоХлОСт
Получаване на ФЕНОЛИ
КуСмОNaАмХи
Киселинни свойства на АЛКОХОЛИ И ФЕНОЛИ
ЕлNaOH
Основни свойства на АЛКОХОЛИ
H2Cl
Естерификация
АцехлONМазАнCOOH
Дехидратация
140COCS
Реакции с карбонилни съединения
ПолуЕтал
Окисление
CuМХинонГАлКе
Свойства до въглеводороден остатък
БроНХлоС
Реакции на поликондензация
ФормалPET
Качествени реакции
ЖелЙоМед
Изомери
Изомерите са съединения с еднакъв качествен и количествен състав, но различна молекулна структура и различни свойства. Наличието на изомери определя явлението изомерия. Тя се дели на структурна (верижна, позиционна, функционална, тавтомерия, метамерия) и пространствена (геометрична, оптична) .
Алкани
Алканите са наситени въглеводороди, които притежават само прости връзки. Тяхната обща формула е CnH2n+2
Циклоалкани
Циклоалканите са циклични въглеводороди с формула CnH2n при n>=3
Алкени
Алкените са ненаситени въглеводороди, в чиито молекули два от въглеродните атоми са свързани с двойна връзка. Тяхната обща формула е CnH2n
Алкини
Алкините са ненаситени въглеводороди, в чиито молекули два от въглеродните атоми са свързани с тройна връзка. Тяхната обща формула е CnH2n-2
Арени
Арените са въглеводороди, които съдържат в молекулите си устойчив пръстен, наречен бензеново ядро. Съставен от 6 въглеродни атома, свързани помежду си със сигма връзки и делокализирана пи връзка. Тя определя участието на бензена в електрофилно заместителни реакции. Те имат обща формула CnH2n-6 при n>=6
Алкохоли и феноли
Алкохолите и фенолите са хидроксилни производни на въглеводородите. Те имат функционална група -OH (хидроксилна) характерна за тях. Aлкохолите биват: първични, вторични, третични (според вида на С-атом с който е свързана –ОН група) / едновалентни, двувалентни, тривалентни, поливалентни (според броя на –ОН групи в молекулата) / наситени, ненаситени (според вида на С-С-връзка) / алифатни, алициклени, ароматни (според вида на въглеводородния радикал). Едновалентните алифатни алкохоли образувт хомоложен ред с обща формула CnH2n+1OH
Заместителни реакции
Химични реакции, при които водородните атоми във въглеводородите се заместват с други атоми или атомни групи, се наричат заместителни реакции, а получените съединения - производни на въглеводородите.
Присъединителни реакции
Реакции, при които молекулите на едно съединение се свързват с молекулите на друго съединение, в резултат на което възникват нови химични връзки и се образува единствен реакционен продукт, се наричат присъединителни.
Правило на Марковников
Водородът от полярната молекула се присъединява към този въглерод от двойната връзка, който е свързан с повече водородни атоми.
Степен на окисление
Условният заряд на атома, ако се приеме, че всички връзки в молекулата са йонни. При йонни съединения заряда на йона и степента на окисление съвпадат.
Йонизационна енергия
Йонизационната енергия (I) е енергията, неогходима за откъсване на най-слабо свързания електрон от електронеутрален атом в основно състояние. Това е енергията на процеса:
E = E+ + e-
Електронно сродство
Електронното сродство (F/A/E) е енергията, която се отделя при присъединяването на един електрон към електронната обвивка на свободен атом. Това е енергията на процеса:
E + e- = E-
Електроотрицателност
Електроотрицателността χ е способността на атомите на даден химичен елемент да привличат към себе си електронната плътност в сравнение с атомите на друг химичен елемент в едно съединение с ковалнетни връзки.
Тя зависи от йонизационната енергия, електронното сродство и валентността на елемента.
Оксиди
Оксидите са съединения на химичните елементи с кислорода. В оксидите не се съдържат химични връзки между кислородните атоми. В състава на оксидите кислородът проявява постоянна стойност на отрицателна по знак степен на окисление.
Йонообменна реакция
е реакция в разтвори на електролити (киселини, основи, соли), които протичат без промяна в степента на окисление. Реакциите протичат докрай - необратими -, когато се получава неразтворимо съединение (утайка), газ или слаб електролит.