Koloncancer Flashcards

1
Q

Etiologi och epidemiologi

A

6000 individer i Sverige varje år drabbas av colorektal cancer. Tredje vanligaste cancerformen, 5 år överlevand har ökat, individer som har behandlats har ökat eftersom att både incidens och överlevad har ökat.

Några riskfaktorer för Kolon cancer är följande:

Ärftlighet för tarmcancer
Inflammatorisk tarmsjukdom
Övervikt
Högt alkoholintag

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Patofysiologin

A

Patofysiologin bakom kolonrektalcancer (CRC) involverar en rad genetiska, molekylära och cellulära förändringar som leder till utveckling av maligniteter i tjocktarmen (kolon) och ändtarmen (rektum). Här är en översikt av de centrala mekanismerna och processerna som är involverade i utvecklingen av CRC.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Symtom

A

Blod i avföringen
Buksmärta
Aptitlöshet
Trötthet (blodbrist)
Viktminskning
Blodbrist

Det är svårt och en utmaning för sjukvården, eftersom att kolorektal cancer kan ge en stor bredd olika symtom. Tarmfunktionsrubbningar, smärtproblematik, blödningsanamnes och systemisk presentation (viktnedgång) är fyra stycken undergrupper på symtom kan kan uppstå.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Diagnostik

A

Klinisk fysiologi:

  • tarmundersökningar, och detta gör man för att kunna närmare titta på tumören.
  • Man kan också ta prov från tumörer för att få en mikroskopisk diagnos
  • MR –> av bäckenet
  • Ultraljud av ändtarmen för att se hur tumören sitter
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Behandling

A

Den enda botande behandlingen för kolorektal cancer är kirurgi. Där en bit av tarmen tas bort, och tarmändarna skarvas ihop. Efter op behandlas du på postoberativa avdelningen för att få en bra tid efter operationen.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Komplikationer

A

Operationen påverkar tarmen, många är äldre och redan svårt sjuka –> tarminnehåll kan läcka ut i bukhålan –> är livshotande och måste tas på allvar. Abcess kan utvecklas, smärta tillsammans med feber kan innebära abcess.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Sjuksköterskans roll

A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly