Evropska izobraževalna politika na področju interkulturnosti Flashcards

1
Q

Kako EU vpliva na našo politiko v zvezi s priseljenci?

A

Politika EU na področju integracije učencev migrantov izhaja iz evropske integracijske politike. Ta je pod suverenostjo držav članic, vendar so se določene pristojnosti držav članic prenesle na EU. Lizbonska strategija je vzpostavila povezavo med ekonomskim in socialnim napredkom in zato dala večji poudarek na socialni koheziji, ki se ne bi uresničevala preko vključevanja ranljivih kategorij prebivalstva v izobraževanje, zaposlovanje, zdravstveni sistem,… Evropska izobraževalna politika lahko posega v nacionalne izobraževalne politike, vendar ne z vmešavanjem v učne vsebine, organizacijo sistema in kulture ter jezikovne dimenzije.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Kako EU vpliva na našo politiko v zvezi s priseljenci?
Katera področja, bi lahko izpostavili?

A

Maastrichtska pogodba je zasnovala EU kot jo poznamo danes, od leta 2009 pa imamo Lizbonsko pogodbo.
Imamo pa tudi Pogodbo o delovanju Evropske unije, ki določa temeljne vrednote, med drugimi “spoštovanje človekovega dostojanstva, svobode, demokracije, enakosti, pravne države in spoštovanja človekovih pravic, vključno s pravicami pripadnikov manjšin”.
Poznamo tri načela delovanja EU: Načelo pristojnosti, načelo subsidiarnosti in načelo sorazmernosti.

Pomembni so tudi dokumenti na področju izobraževanja ljudi priseljencev, in sicer Zelena knjiga-Migracije in mobilnost (2008) ter Sklep Sveta EU o izobraževanju otrok priseljenskega ozadja (2009)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Kako se imenuje NAČELO, da EU ne posega v izobraževanje držav članic?

A

Načelo subsidiarnosti

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Načelo SUBSIDIARNOSTI

A

Načelo subsidiarnosti pravi, da so nekatera področja izvzeta iz skupne politike in so v pristojnosti držav članic, npr. industrija, kultura, turizem in tudi IZOBRAŽEVANJE.

EU lahko deluje v podporo, uskladitev, dopolnitev ukrepov držav članic, vendar NE mora pa se vmešavati v učne vsebine, organizacijo izobraževalnega sistema ter kulturne in jezikovne dimenzije.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly