Cloud, AWS Flashcards
Mi a cloud, szintjei?
Kiszervezzük, másra bízzuk az adott feladatot.
3 szintje van:
1. IAAS: Infrastructure As A Service
2. PAAS: Platform As A Service
3. SAAS: Software As A Service
IAAS, PAAS, SAAS
Az IAAS virtualizációt, szervereket, tárhelyet, hálózatot biztosít. Az egész infrastruktúra részét mástól vesszük. Az operációs rendszert, és azt, hogy hogyan konfiguráljuk a dolgokat, azt mi döntjük el.
A PAAS platformot biztosít nekünk, az előzőek mellett. Mi az appot és az adatokat tudjuk módosítani.
SAAS az egyszerű felhasználóknak van, csak egy szolgáltatást szeretnénk igénybe venni, például a Google Drive.
Cloud megoldásai, problémái
Változtatnunk kell az eddigi szemléleten. Sok probléma megoldódik, de ezzel együtt új problémákkal is szembe kell néznünk. Mondhatni korlátlan erőforrással rendelkezünk. Előtte az emberek nagy szervereket vásároltak.
A komponenseinket ezek után át kell alakítani cloud ready-re. Hátránya, hogy bármikor elveszhet, megszűnhet, megsérülhet ez az erőforrás. A cloud választása esetén vegyük figyelembe azt, hogy hol érhető el és mennyibe kerül. A Google és az Amazon is rendelkezik cloud szolgáltatással. A mögöttes tartalom szinte ugyanaz. Nagyon sok szolgáltatással rendelkeznek ezek a cloudok.
Ha azt akarjuk, hogy több szolgáltatónál is működjön a rendszerünk, az nagyon sok erőforrást igényel és drága.
Amazon, AWS
Piacvezető, van egy csomó régió, ahol elérhetőek. Ezekben nyújtanak egy teljes értékű elszeparált szolgáltatást.
Cloudhoz figyelembe vevendő dolgok
● Érdemes több földrajzi régióba is elhelyezni az alkalmazásunkat, hogyha az egyik helyen elromolna a rendszer, akkor attól még tudjon tovább futni. Régiókon belül is lehet több szolgáltatást igénybe venni.
● IAAS esetén a következők kellenek: kinek akarjuk nyújtani és mekkora rendelkezésre állás kell. Először is egy régiót választunk, készítünk egy VPC-t (virtual private cloud). VPC-knél általában az ip-re hivatkozunk és nem a nevükre.
● Régión belül legyen redundancia, ezért 2 zónában fog futni. Kell egy publikus és egy privát hálózat. Publikus azért, hogy az internetről elérhető legyen, privát azért, hogy belső hálózaton kommunikáljunk az adatbázisunkkal.
● Kell egy Adatbázis
● Be kell iktatni egy routing táblát is, valamint az internet eléréshez kell egy internet gateway. A routing tábla arra szolgál, hogy ha különböző VM-eket és külső szolgáltatásokat szeretnénk bekötni.
● Kell egy VM, ami az EC2 névre hallgat, valamint egy EBS névre hallgató hálózati meghajtóra, ami becsatolható a VM-be. Ezekből mind 2 kell, hogy legyen redundancia.
● Fontos a security groupok állítása, amennyiben kérünk olyan szolgáltatásokat, mint például az adatbázis. Lehetőségünk van ezek alapján szűrni a szolgáltatásokat. Bucket-eket érdemes statikus oldalak esetén használni. Function-öket is tudunk úgymond odaadni a cloud-nak: ha valakinek éppen szüksége van a function-re, akkor arra az időre kibéreljük az erőforrást, aztán megszűnik. Például logolásra triggerként nagyon jól működik.
● Tag-ekkel tudunk kulcs érték párokat létrehozni. Terraform segítségével a cloud rendszereket egyszerűbben tudjuk kezelni. Főleg akkor előnyös, ha nagyon sok minden kell. Egy olyan bináris a Terraform, ami saját deklaratív nyelvvel rendelkezik: megmondjuk mit szeretnénk, majd a Terraform összeállít ez alapján egy gráfot. Akár komplex infrastruktúrákat is létrehozhatunk benne úgy, hogy Google-ön egyik, Amazon-on másik dolog szerepel.